KFI az energetikában

Társadalmi vállalkozások
2018. április 6.
Kutatás, fejlesztés és innováció az energetikában – Pálinkás József előadása a Corvinuson

Kutatás, fejlesztés és innováció az energetikában – Pálinkás József előadása a Corvinuson

Az NKFI Hivatal által támogatott KFI projektekben és tematikus KFI programokban az energetika közvetlenül és közvetve (pl. az anyagtudományhoz, a járműtechnológiához kapcsolódva) is szerepel – mondta Pálinkás József a Regionális Energia- és Infrastruktúra-politikai Kutatóközpont felkérésére tartott előadásán a Budapesti Corvinus Egyetemen.

Az NKFI Hivatal elnöke bemutatta, milyen források állnak rendelkezésre az energetikai fejlesztésekhez, és eddig milyen innovatív megoldásokat finanszírozott az NKFI Hivatal.

Pálinkás József előadását itt letöltheti: Kutatás, fejlesztés és innováció az energetikában PDF (2 594 KB)

Az energetikai fejlesztések nagy területei ma az energiatermelés, az energiaelosztás, -szállítás, -tárolás, az energiahatékonyság és az alternatív meghajtás a közlekedésben. Az NKFI Hivatal feladata többek között a KFI programok finanszírozása, részben „versenyfinanszírozása” és a koordinált, kiszámítható, fenntartható ösztönzőrendszer működtetése úgy, hogy egyensúlyt tartson a felfedező kutatások és az innovatív vállalkozások támogatása között.

Az előadás felvázolta az NKFI Hivatal KFI versenypályázati portfóliójának célcsoportjait, felhívásait, rendszerét. A hazai KFI finanszírozási eredményeket ismertetve Pálinkás József kiemelte, hogy a kkv-k számára elérhető EU-s források között a KFI források aránya nagyon magas: 20 százalék (kb. ugyanannyi, mint amennyi foglalkoztatásra és majdnem feleannyi, mint amennyi klasszikus kkv-fejlesztésre jut).

Az NKFI Hivatal által támogatott projektekben és tematikus KFI programokban az energetika közvetlenül és közvetve is szerepel. Az energetikai projektek megvalósításában kkv-k és start-up cégek is részt vesznek. A nemrég alakult FIEK együttműködések közül kettőben folyik energetikai kutatás. Várható, hogy ezekben a központokban hangsúlyt kapnak az energiaipari igények, és kijelölik a kutatási irányokat.
2018-ban az energetikai innováció európai és hazai pénzforrásokra is számíthat. Magyarországon az energetikában nagy szerepet szánnak a kockázati tőke-finanszírozásnak. Az NKFI Alap 2018-ban két pályázati konstrukcióban finanszírozza a vállalatokban folyó fejlesztéseket.

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet által létrehozott „InnoEnergy” KIC intézménnyel együttműködve (amely új energetikai technológiák, termékek fejlesztését és piacra vitelét támogatja) az NKFI Hivatal április 18-án konferenciát tart, ahová Pálinkás József elnök a hallgatóságot is meghívta: az a cél, hogy a magyar szereplők az eddiginél jobban bekapcsolódjanak az európai programokba, mert így versenyképesebbé válnak, és a magyar energetikai ipar megrendeléseit is hatékonyabban teljesíthetik.

Forrás: NKFIH

Hírek

Társadalmi vállalkozások
GINOP-1.2.9-20 online előminősítő rendszer
2021. január 4.
A GINOP-1.2.9-20 „Hátrányos helyzetű településeken működő mikro- és kisvállalkozások fejlesztéseinek támogatása” című felhívás 2. szakmai mellékletében felsorolt 162 településen projektet megvalósító mikro- és kisvállalkozások online előminősítő felülete 2021. 01. 04-től elérhető.
Társadalmi vállalkozások
A járvány hatásaira, a versenyképességre és tudományos módszertani kérdésekre fókuszált az első Vállalkozáskutatási Konferencia
2020. november 17.
A járványhelyzet miatt online került megrendezésre az I. Vállalkozáskutatási konferencia.
Társadalmi vállalkozások
A társadalmi vállalkozásokat támogató programok is bővítik a foglalkoztatást
2020. szeptember 30.
„Európai viszonylatban is figyelemre méltó a társadalmi céllal rendelkező szervezetek munkaerőpiaci szerepvállalása Magyarországon. A szociális gazdaság foglalkoztatási lehetőségeinek megerősítése nyomán az elmúlt években nőtt a szektorban foglalkoztatottak aránya – mondta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára társadalmi vállalkozások számára egy nemzetközi projekt keretében kiírt versenyen 2020. szeptember 30-án, az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. budapesti elektromobilitási látogatóközpontjában.
Társadalmi vállalkozások
Elkészült a társadalmi vállalkozások fejlesztését szolgáló Duna-régió stratégia
2019. június 7.
A környezettudatos táplálkozás népszerűsítésén dolgozó magyar gasztronómiai, az országosan egyedülálló, 0%-os hulladék kibocsátást elérő horvát textilipari és többek között a...
Társadalmi vállalkozások
Társadalmi innovációs megoldások a hatékonyabb foglalkoztatásért
2019. május 30.
A társadalmi innováció hatásának a mérése kiemelten fontos, mert ennek segítségével bizonyíthatóan látható és nyomon követhető az elért változás, mondta ....
Társadalmi vállalkozások
A DelFin projekt az IFKA hazai közreműködésével támogatja Közép-Európa vidéki régióiban a társadalmi vállalkozásokat
2019. május 20.
A magyarországi Hajdú-Bihar, a németországi Saalekreis, horvátországi Duga Resa, valamint az olaszországi Piedmont régióinak a szakemberei közösen dolgoznak a társadalmi vállalkozások állami támogatási és finanszírozási modelljeinek fejlesztésén, jelentették be a németországi Magdeburgban.
Aktuális projektjeink
szervezetfejlesztés
  • Képzés
  • Pályázati partnerség
  • Tanácsadás
  • Tudománykommunikáció
  • K+F tevékenység
 
Lépjen velünk kapcsolatba
 
 
Az oldal sütiket használ működéséhez. Az oldal használatával hozzájárul, hogy az sütiket tárolhat számítógépén.