Úton a dekarbonizáció felé, avagy hogyan válhat egy kkv erőforráshatékonnyá?

Green Economy
February 17, 2020
2020. február 13-án az Európai Unió Horizont 2020 programjának finanszírozásával megvalósuló EUCalc projekt keretein belül - Bécs, Koppenhága, London és Róma mellett - Budapesten is megrendezésre került egy szakmai fórum, amelynek megvalósítását az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. Zöld gazdaság osztálya koordinálta.

Az esemény interaktív volt, a szervezők nagy hangsúlyt fektettek a résztvevők, illetve véleményeik, ötleteik megismerésére. A szakmai fórum moderátora Adrian Taylor volt.

A rendezvényen a részvevők első kézből kaphattak információkat és válaszokat a meghívott nemzetközi szakértőktől és partnerektől a klímaváltozás környezeti-gazdasági-társadalmi hatásairól, az adaptációs és mitigációs lehetőségekről, valamint bemutatásra került a projekt során kidolgozott EUCalc modell. Az EUCalc modell a kibocsátás csökkentését kapcsolja össze az emberi életmóddal, a természeti erőforrások kiaknázásával és / vagy megőrzésével, a munkahelyteremtéssel, az energiatermeléssel, a mezőgazdasággal, a költségekkel, egy nagyon integráló megközelítésben és eszközben, mely lehetővé teszi a döntéshozók számára, hogy valós idejű politikai támogatást kapjanak átfogó kompromisszum-elemzésekkel.

A rendezvényt Tanka Eszter, az IFKA Zöld gazdaság osztályának vezetője nyitotta meg, aki köszöntötte a résztvevőket, beszédében bemutatta a szervezet tevékenységét, majd ezt követően bemutatásra került az EUCalc modell Prof. Dr. Juergen Kropp által – aki amellett, hogy a projekt koordinátora, klímaváltozással kapcsolatos kutatásokkal is foglalkozik, illetve a Postdam Institute for Climate Impact Research városvezetési kutatási területének vezetője.

Prof. Dr. Juergen Kropp  előadásában bemutatta a globális fosszilis-alapú szén-dioxid kibocsátás növekedését és származását: elmondta, hogy a globálisan kibocsátott szén-dioxid mennyisége gyorsuló ütemben növekedik - 1960-ról 2018-ra több mint négyszeresére nőtt, valamint hogy a globális szén-dioxid kibocsátás közel 2/3-a az energiaszektorhoz, azon belül is az elektromos áram és hőtermeléshez köthető. Kifejtette azt is, milyen összefüggésben van ez a klímaváltozással, és melyek azok az ambiciózus célkitűzések – többek között a Green Deal -  avagy Európai Zöld Megállapodás, amelyek célja, hogy Európa 2050-re klímasemlegessé váljon.

A projekt keretei között kidolgozott felhasználóbarát, dinamikus modellező eszköz a közép-és hosszútávú dekarbonizációs célok teljesülését támogatja. Az EuCalc modellkoncepció során kiemelt szempont volt, hogy a használata egyszerű legyen amellett, hogy lehetővé tegye a felhasználók számára a szén-dioxid-kibocsátási útvonalak értékelését, figyelembe véve a különböző ágazati döntéseket (kb. 60 területet képviselve). Olyan pragmatikus modellezési megközelítés, amely elsajátítása egy innovatív -„out-of-the-box”- gondolkodást kíván és lehetővé teszi a felhasználók számára az ágazatok közötti kompromisszumok és az ágazati döntések előnyeinek megértését.

A prezentációt követő kérdések-válaszok szekció után Dr. Gyalai-Korpos Miklós a PANNON Pro képviseletében, az EUCalc modellt a magyarországi energiatermelésre vonatkozó lehetséges szcenáriók (szén alapú, nukleáris és megújuló energiatermelés és kombinációik) bemutatásán keresztül ismertette: a dekarbonizáció folyamatához számos tevékenység összehangolt kombinációja szükséges, amelynek komplexitását Magyarország példáján keresztül mutatta be a résztvevőknek.

A szakmai fórum interaktív kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott, amelyek során a jelenlévők megoszthatták gondolataikat azzal kapcsolatban, hogy mik a tapasztalataik, véleményük szerint mennyire alkalmazható az EuCalc modell, illetve milyen javaslataik vannak annak továbbfejlesztése kapcsán. A program a klímavédelem fontosságát is hangsúlyozó, helyi és szezonális alapanyagokból készült húsmentes ebéddel zárult.

 

News

Green Economy
Újabb segítséget kapnak a hazai vállalkozások fejlesztési terveik megvalósításához
June 29, 2023
Stratégiai együttműködési megállapodást írtak alá az IFKA és a KAVOSZ, valamint az IFKA és a VOSZ képviselői a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások működésének támogatása, illetve fejlesztési törekvéseik megvalósításának elősegítése érdekében. A partnerségek elsődleges célja, hogy a hazai kkv-szektornak szóló finanszírozási és szakmai támogatási eszközök átlátható módon, egy helyen elérhetőek legyenek az IFKA közreműködésével, amely a vállalkozásfejlesztési intézményrendszer továbbfejlesztésével még több magyar vállalkozást kíván elérni célzott támogatási programokkal.
Green Economy
Úton a karbonsemlegesség felé
June 29, 2022
2022 márciusában a Pannon Pro Innovációs Szolgáltató Kft. és az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. közös webinart szervezett.
Green Economy
A fenntarthatóbb jövőért
February 25, 2022
2022. március 9-én a Pannon Pro Innovációs Szolgáltató Kft. és az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. közös webinart szervez. Az online esemény a „Karbon-elnyelést és karbonsemlegességet elősegítő vállalkozásfejlesztés és ökoszisztéma-építés” elnevezésű projekt részeként valósul meg.
Green Economy
Újra megnyílik a ZNB előminősítése
January 5, 2022
Az egyre inkább erősödő zöldgazdaságba szükséges, hogy az eddigieknél nagyobb mértékben bekapcsolódjanak a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások. Ezért január 5-én újra megnyílik a Zöld Nemzeti Bajnokok, GINOP Plusz 1.3.1-21 kódszámú, a zöldgazdaság területén működő mikro-, kis- és középvállalkozások technológiafejlesztését támogató program előminősítése.
Green Economy
„Tisztítsuk meg az Országot!” projekt: meghosszabbított megvalósítási és elszámolási határidő
December 21, 2021
A „Tisztítsuk meg az Országot!” projekt Pályázati Kiírásában szereplő megvalósítási és elszámolási határidők 2022. 03. 31-re módosulnak.
Green Economy
Új döntési lista a "Tisztítsuk meg az Országot!" projekt I. ütemében
December 16, 2021
Tájékoztatjuk a Pályázókat, hogy a "Tisztítsuk meg az Országot!" projekt 2021 évben megvalósítandó I. ütem címen kiírt pályázati kategóriában újabb döntés született.
This website uses cookies to function. By continuing to browse this site, you agree to the use of cookies stored on your computer.